Klubrekorder

AK 73 er en klub med stolte traditioner. Blandt klubbens medlemmer finder man tidligere OL-deltagere og kendte navne fra den danske atletikverden som Kersti Jacobsen, Annemette Jensen og Gert Kærlin m.fl. Klubrekorderne nedenfor bærer præg af det høje niveau, og der er ikke sat en ny rekord i klubben siden 2005!

AK 73 fungerer i dag kun som løbeklub, men vi markerer os stadig med flotte løbresultater til danske mesterskaber og i Dansk Atletik Forbunds Baneturnering.

Kvinder   Mænd
100m   100m
11,9 Margit Hansen 1973   10,6 Kaj Pedersen 1974
200m   200m
24,5 Margit Hansen 1973   21,7 Kaj Pedersen 1975
400m   400m
57,0 Pia Andersen 1974   48,1 Ole Christensen 1981
800m   800m
2.07,8 Pia Andersen 1974   1.48,88 Hans Chr. Jensen 1984
1000m   1000m
2.56,1 Kersti Jacobsen 1981   2.22,2 Bo Nytofte 1974
1500m   1500m
4.21,25 Kersti Jacobsen 1979   3.43,2 Gert Kærlin 1973
Mile   Mile
5.52,6 Kira Baun 2005   4.09,4 Gert Kærlin 1975
2000m   2000m
6.22,9 Kersti Jacobsen 1981   5.18,8 Gert Kærlin 1975
3000m   3000m
9.26,5 Kersti Jacobsen 1981   7.52,4 Gert Kærlin 1973
5000m   5000m
16.03,25 Annemette Jensen 2005   13.39,4 Gert Kærlin 1976
10000m   10000m
33.35,17 Annemette Jensen 2005   29.09,8 Gert Kærlin 1973
20000m   20000m
        1.06.29,2 Leo Madsen 1986
5 km landevej   5 km landevej
16.34,6 Annemette Jensen 2005   15,16 Claus Bjarnø 2001
10 km landevej   10 km landevej
32.31 Kersti Jacobsen 1986   30.10 Bent Povlsen 1984
15 km landevej   15 km landevej
51.34 Kersti Jacobsen 1986   46.58 John Mehr 1987
1 time   1 time
        18071m Leo Madsen 1986
20 km landevej   20 km landevej
1.08.16* Annemette Jensen 2005   1.02,39 Dan G. Olsen 1986
½ marathon   ½ marathon
1.11.59 Annemette Jensen 2005   1.07.02 Bent Povlsen 1987
30 km landevej   30 km landevej
        1.39,34 Sigurd Okkels 1989
Marathon   Marathon
2.32.53 Kersti Jacobsen 1986   2.23.17 Sigurd Okkels 1988
100 km   100 km
9.06.14 Maren Skau 2005        
3000m fh   3000m fh
12.04,5 Kersti Jacobsen 1978   9.03,2 Bo Nytofte 1979
110m hæk   110m hæk
13,66 Margit Hansen 1975   15,64 Andreas Hasle 1978
200m hæk   200m hæk
        26,0 Per Falkeborg 1988
400m hæk   400m hæk
65,78 Dorte Ebling 1987   51,78 Lars Ingemann  
Højdespring   Højdespring
171 Charlotte Beiter 1988   207 Mogens Adelørn 1977
Stangspring   Stangspring
210 Charlotte Beiter 1988   410 Andreas Hasle 1973
Længdespring   Længdespring
599 Dorte Ebling 1981   704 Andreas Hasle 1977
Trespring   Trespring
1038 Dorte Ebling 1981   1451 Kaj Pedersen 1973
Kuglestød   Kuglestød
1082 Margit Hansen 1974   1465 Jan thisted 1975
Diskoskast   Diskoskast
3342 Anette Sjøholm 1976   4470 Jan H. Hansen 1988
Spydkast   Spydkast
3770 Anne Opstrup 1981   6038 (gl) Leif Hvedstrup 1974
        5048 (ny) Henrik S. Knudsen 1988
Hammerkast   Hammerkast
1936 Tina Beiter 1988   5102 Benny Risnæs 1978
7-kamp   Vægtkast
5279 Charlotte Beiter 1988   1583 Benny Risnæs 1978
    5-kamp
        3239 Jens Olsen 1982
    10-kamp
        6965 Andreas Hasle 1977
4 x 100m   4 x 100m
49,4 Hansen - Østerberg - Fisker - Lundbye 1977   43,5 Kolte - Brandt - Rasmussen - Christensen 1981
    4 x 200m
        1.32,6 Trajkowski - Kolte - Thing - Christensen 1984
    4 x 400m
        3.20,67 Kolte - Trajkowski - Jensen - Christensen 1984
4 x 800m   4 x 800m
10.19,6 Kjærulff - Bruun - Linding - Andersen 1983   7.46,0 Bendixen - Kærlin - Pedersen - Nytofte 1974
    4 x 1500m
        15.42,1 Povlsen - Brandt - Olsen - Nytofte 1981